SEC’den Ethereum Müjdesi Geldi: Balinalar Saldırdı!

Kripto para piyasası heyecan verici gelişmelerle karşı karşıya! Ethereum cephesinde adeta bayram havası eserken, Bitcoin fiyatı ise yatay seyirde seyrediyor. Bu durumun arkasında yatan sebeplerden biri ise ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) sürpriz kararı. SEC, Ethereum’u menkul kıymet olarak sınıflandırma konusundaki soruşturmayı sona erdirdiğini duyurdu. Bu kararın ardından Ethereum fiyatı %5’lik sağlıklı bir sıçrama gerçekleştirerek yeniden 3.600 dolar seviyelerine yaklaştı. Hatta haberlerin ardından önemli bir Ethereum yatırımcısı 5603 ETH satın aldı.

SEC soruşturmayı neden durdurdu?

ConsenSys isimli ETH yazılım şirketi, SEC’e Ethereum 2.0 hakkındaki soruşturmanın durumunu sorguladı. Şirket, Mayıs ayında onaylanan spot Ethereum ETF’lerinin, devam eden soruşturmanın kapatılmasıyla sonuçlanıp sonuçlanmayacağı konusunda SEC’ten açıklama talep etti. ConsenSys, kullanıcı arayüzü yazılımı olan MetaMask Swaps ve Staking ile ilgili olarak daha fazla düzenleyici netlik elde etmek için yasal mücadelesini sürdüreceğini duyurdu. Şirket açısından bu dava, kripto para teknolojilerinin ilerlemesi için net kuralların hayati önem taşıdığını vurguluyor.

Balinalar Ethereum topluyor

Haftalık dip noktası olan 3.381 dolardan güçlü bir şekilde geri dönüş yapan Ethereum fiyatı, yatırımcıların ilgisini çekiyor. ICO yatırımcıları son dönemde ETH satışı yaparken, piyasadan arzı toplamak isteyen diğer büyük oyuncular devreye girdi.

On-chain veri sağlayıcısı Santiment’e göre önemli bir yatırımcı, son 19 günde kripto para borsası Binance’den toplam 16.604 ETH (yaklaşık 58,6 milyon dolar) çekti. Bu yatırımcının ortalama 3.600 dolarlık fiyattan işlem yaptığı bildiriliyor. Daha da ilginç bir şekilde, bu yatırımcı SEC’in soruşturmayı kalıcı olarak askıya aldığını duyurduktan bir saat sonra 19,7 milyon dolar değerinde 5.603 ETH daha satın aldı. Bu gelişmeler, yatırımcıların Ethereum’a olan güveninin tazelendiğini gösteriyor.

Ethereum ETF heyecanı devam ediyor

Bitwise isimli şirket, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) geri bildirimlerini takiben önerdiği Ethereum ETF için S-1 kayıt formunu güncelledi. Bu güncelleme, Bitwise ve diğer firmaların bu tür ürünleri listeleyip işlem görmesi için regulaktör onayı beklediği bir dönemde gerçekleşti. Güncellenen S-1 belgesi, Bitwise Ethereum ETF’sinin ilk fonlama adımlarını ana hatlarıyla ortaya koyuyor. Şirketin bağlı kuruluşu olan Bitwise Investment Manager, LLC, 25 dolarlık fiyattan toplam 100.000 hisse olmak üzere 2,5 milyon dolarlık Seed Basket’leri satın alacak.

Ethereum ETF’sinin piyasaya sürülmesiyle ilgili düzenleyici uyumluluk süreci oldukça karmaşık. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Geçtiğimiz ay SEC, sekiz Ethereum ETF için 19b-4 formlarını onaylayarak onay sürecine bir adım attı. Ancak Bitwise dahil olmak üzere bu başvuran şirketlre, işlem başlayabilmesi için S-1 beyanlarının yürürlüğe girmesini beklemek zorunda.

Piyasa beklentileri ve tahminler

Bloomberg’den James Seyffart gibi analistler, bu ETF ürünlerinin kesin lansman tarihi belirsiz olsa da, onayların 4 Temmuz’dan önce gerçekleşebileceğine dair iyimserlik olduğunu öne sürüyor. Ethereum fiyatı dalgalanmalar yaşadı ve son zamanlarda %1,53 düşüşle 3.471 dolara geriledi. Bu düşüşe rağmen, piyasa değeri %0,28’lik hafif bir artış kaydetti. Bu durum, yatırımcıların karışık duygular içinde olduğunu gösterebilir. Öte yandan, %16,68’lik önemli bir işlem hacmi yükselişi kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x