Dolar ve Euro güne nasıl başladı? Dolar ve Euro bugün ne kadar oldu? 2 Temmuz 2024 döviz fiyatları

Dün düşüş eğilimini üst üste 4. işlem gününe taşıyan dolar/TL, günü yüzde 0,2 azalışla 32,6553’ten tamamladı.

Dolar/TL, yeni güne ise yükselişle başlamasının ardından saat 10.00 itibarıyla önceki kapanışının yüzde 0,1 üzerinde 32,6910’dan işlem görüyor.

Aynı dakikalarda Euro/TL yüzde 0,1 artışla 32,1360 satılıyor.

Dolar endeksi ise şu sıralarda önceki kapanışının yüzde 0,1 üzerinde 105,9 seviyesinde bulunuyor.

KÜRESEL PİYASALAR

Analistler, bugün ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın açıklamalarının yatırımcıların odağına yerleştiğini belirterek, söz konusu açıklamaların varlık fiyatları üzerinde etkili olabileceğini dile getirdi.

Dün ABD’de açıklanan verilere göre, Tedarik Yönetim Enstitüsünün (ISM) imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), haziranda 48,5’e inerek piyasa beklentilerinin altında gerçekleşti.

Ülkede ekonomik aktivitenin yavaşlamasının enflasyonun beklenen seviyeye inmesinde önemli olduğunu aktaran analistler, iş gücü piyasasındaki olası soğuma işaretlerinin de Fed’in politika alanını genişleteceğini ifade etti.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda ise Fed’in eylülde faiz indirimine gitme ihtimali yüzde 71, kasımda yüzde 95 ile fiyatlanıyor. Olası bir faiz indiriminin ardından bankanın aralık toplantısında ikinci kez faiz indirme ihtimali ise yüzde 80 ile fiyatlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x